Історія виникнення традиції

Five o'clock tea - квінтесенція англійських звичаїв, що є відносно новою традицією. Тоді чай у Великобританії було популяризовано близько 1600-их років, поняття «five o'clock tea» виникло лише в середині 19 століття.

Післяобідній чай був введений в Англії сьомою герцогинею Бедфордською Анною у 1840 році. Герцогиня відчувала голод близько 4-ої години дня. Вечеря в її родині подавалася досить пізно - о восьмій годині, тому між обідом і вечерею залишався великий проміжок часу. Герцогиня попросила принести до її кімнати піднос з чаєм, хлібом і маслом і тістечко. Це стало її звичкою, і вона почала запрошувати друзів приєднатися до себе.

Така пауза за чаюванням стала модним світським заходом. Протягом 1880-х років представники вищого класу та суспільства одягали довгі сукні, рукавички та капелюхи на “five o'clock tea”, який зазвичай подавався у вітальні між 16 та 17 годиною.

 


Обов’язкові елементи чаювання

Традиційний “five o'clock tea” складається з вишуканих бутербродів (зокрема, тонко нарізаних огірків), булочок зі збитими вершками та конфітюром. Також подають торти та тістечка. Чай, вирощений в Індії або на Цейлоні, розливають зі срібних чайників у чашки з кістяного фарфору.

   Щоб відчути найкращу традицію післяобіднього чаювання, варто побалувати себе поїздкою в один із найкращих готелів Лондона або відвідайте оригінальну чайну в Девоні. Девонширський чай з молоком відомий у всьому світі і складається з булочок та згущених вершків, полуничного джему та чашок гарячого солодкого чаю, що подається в порцелянових чашках. Багато інших округів на заході Англії також претендують на найкращі вершкові чаї: Дорсет, Корнуол і Сомерсет.

 


Регіональні відмінності звичаю 

Цікавим є те, що у кожному регіоні існує своя варіація “five o'clock tea”. Однак найпоширенішими варіаціями вершкового (молочного) чаю є Девонширська традиція та Корнішська. Часто у традиціях чаювання регіонів Англії відмінності полягають і, здавалося б, зовсім незначних речах! Приміром, у якому порядку слід додавати згущені вершки та полуничне варення? У Девоні - спершу вершки, а у Корніші - навпаки. 

У Лондоні є широкий вибір готелів, які пропонують типовий “five o'clock tea”. Серед них, приміром, такі вишукані заклади як Claridges, Dorchester, Ritz і Savoy, а також Harrods і Fortnum and Mason.